Autor: Depositphotos

Místní poplatek za komunální odpad z nemovité věci od 1.1.2023

Mění se systém platby za komunální odpad. Zaregistrujte se k platbě poplatku.

Změny zákonů o odpadech a místních poplatcích se promítají do administrace a platby za svoz komunálního odpadu. Připravili jsme pro vás jednoduchý přehled, co změna legislativy obnáší a co je nutné udělat, abyste se správě a včas zaregistrovali k platbě místního poplatku.

Co se mění a co je nutné udělat

• Pro majitele nemovitostí určených k bydlení nebo rodinné rekreaci změna znamená, že se musí registrovat u správce poplatku, kterým je  Městského úřadu Luby - odbor finanční. Tuto povinnost musí splnit buď společenství vlastníků jednotek, vlastník nemovitosti, anebo ten, kdo na základě plné moci zastupuje vlastníka či SVJ (např. spravující realitní kancelář).
Ohlašovací povinnost je dle zákona nutné splnit do 15. ledna 2023Pokud se na Vás vztahuje, a ještě jste tak neučinili, prosíme registrujte se co nejdříve. Lze to provést osobní návštěvou na pracovišti poplatku, nebo datovou schránkou. Podrobnosti na www.mestoluby.cz - Místní poplatek za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci.
  • POZOR! Při registraci, resp. ohlášení, obdrží plátce zcela nové platební údaje, tj. číslo účtu, na který poplatek platit, a nový variabilní symbol.
  • Poplatek platí SVJ pokud pro dům vzniklo, v ostatních případech vlastník nemovité věci.
  • Výše poplatku se stanovuje podle objednaného objemu svozových nádob. U neobydlených nemovitostí nebo nemovitostí bez odpadní nádoby je vyhláškou stanoven minimální objem, ze kterého je poplatek vypočten.
  • Za litr objednané kapacity odpadové nádoby (popelnice) měsíčně se platí 0,70 Kč. Novinkou je, že poplatek se platí i z prázdné nemovitosti nebo nemovitosti, která neužívá odpadovou nádobu, a to za 60 l měsíčně za neobydlenou nemovitost.
  • Příklad: Domácnost v rodinném domě, která používá odpadovou nádobu velikosti 120 litrů s frekvencí svozu jedenkrát za 14 dní, zaplatí 2184 korun.
  • Poplatek je splatný nejdéle do 31.5., kalendářního roku

Formulář a návod, jak postupovat, najdete na stránce místních poplatků – ZDE

Můžete si přečíst:

Rozpis vývozu SKO